Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Co warto wiedzieć o idealnym piecu wolnostojącym dogrzewającym mieszkanie?

piecyki na drewno Czy wolnostojące piecyki na drewno są w stanie zastąpić tradycyjne kominki? Coraz częściej przekonujemy się o tym, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest twierdząca, mamy do czynienia bowiem z rozwiązaniem co najmniej równie efektywnym. Okazuje się przy tym, że piecyki takie z powodzeniem mogą dogrzewać mieszkania, w tym nawet te wnętrza, które charakteryzują się niewielkim metrażem oraz słabymi stropami. Naturalnie, już na wstępie powinniśmy uświadomić sobie, że wybierając piecyki na drewno nie mamy do czynienia z rozwiązaniami dającymi tyle samo ciepła, co tradycyjne paleniska, okazuje się jednak, że nie jest to wcale problem.

Ich przeznaczenie jest dobrze znane, nie bez znaczenia są przy tym również ich walory estetyczne, w tym zwłaszcza możliwość cieszenia się widokiem żywego ognia. Okazuje się przy tym, że popularne „kozy" można montować nawet tam, gdzie brakuje miejsca na tradycyjny kominek. Imponuje nam zresztą nie tylko ich funkcjonalność, ale i różnorodność, nie ma bowiem takich wzorów i kolorów, których nie moglibyśmy znaleźć.

piecyk na drewnoPiece uniwersalne pasują do każdego wnętrza, jeśli jednak mamy większe wymagania, z pewnością bez większego trudu znajdziemy i piece stylowe. Co ciekawe, coś dla siebie mogą znaleźć nawet zwolennicy rozwiązań awangardowych, z myślą o nich tworzy się bowiem oryginalne „kozy” wykonane ze stali i aluminium. Najmniejsze z nich przypominają swoim rozmiarem odkurzacze i mogą pojawiać się nawet tam, gdzie o tradycyjnym palenisku nie ma mowy. Największe mogą zajmować nawet kilka metrów kwadratowych, z powodzeniem staną się więc ozdoba imponującego salonu.

Co wcale nie mniej istotne, nie trzeba ich wcale instalować na stałe, gdy więc myślimy o przeprowadzce, wolnostojący piecykl może zmienić miejsce zamieszkania razem z nami. Gdy decydujemy się na zakup piecyka tego typu, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania względem niego. Jeśli ma być rozwiązaniem ozdobnym, możemy wybierać spośród pieców stalowych, jeśli jednak mamy doceniać jego walory grzewcze, piece żeliwne zapewnią nam znacznie większą satysfakcję. Jeszcze przed zakupem warto też wiedzieć, jakie pomieszczenia mają być ogrzewane praz „kozę”, a tym samym również, jaka jest ich kubatura. Tylko w ten sposób nie rozczaruje nas ani zbyt wysoka, ani zbyt niska temperatura pieca.