Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Kominek, czy piec wolnostojący - sztuka trafnego wyboru

Kominek czy piec wolnostojącyRosnąca popularność tak zwanej kozy przyczynia się do tego, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, czy warto zachować wierność kominkowi, czy też zwrócić się właśnie ku niej. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady, tylko poznanie ich jest więc w stanie przyczynić się do tego, że możliwe stanie się podjęcie naprawdę przemyślanej decyzji. Gdy decydujemy się na zakup kominka, w pierwszej kolejności powinniśmy mieć świadomość tego, że wymaga on znacznie więcej miejsca niż klasyczny piec wolnostojący. Niekiedy zajmuje on znaczącą część pomieszczenia, jeśli więc ono samo nie jest zbyt duże, kominek jest w stanie skutecznie je przytłoczyć.

Zdecydowana większość osób uważa jednak, że to nie wielkość kominka przesądza o jego zakupie, mówimy bowiem o rozwiązaniu posiadającym znacznie więcej zalet. Najważniejsza związana jest z tym, że kominek jest w stanie bez większego trudu zastąpić centralne ogrzewanie, choć w takim przypadku zaleca się zakup rozwiązania z płaszczem wodnym albo takiego, które pozwala na dystrybucję gorącego powietrza. Niestety, przeznaczenie kominka do tego rodzaju funkcji często przyczynia się do tego, że salon zmienia się w kotłownię. Dołożenie do ognia wymaga otwarcia jego drzwiczek i w tym samym momencie po całym pomieszczeniu zaczyna się rozchodzić zapach palonego drewna. Nie można nie zauważyć i tego, że utrzymanie salonu w czystości jest w takich warunkach niemałym wyzwaniem.

piece wolnostojąceDo niedawna pewnym problemem był też wygląd kominka, wiele osób obawiało się więc, że nie będzie mogło z niego skorzystać, skoro nie chce utrzymywać salonu w stylu retro, Dziś producenci są już jednak w stanie poradzić sobie z tym problemem. Przeszkodą pozostaje jednak dość wysoka cena zwłaszcza, że płacimy nie tylko za sam wkład, ale i za jego obudowę. Nie można nie dostrzec i tego, że sam montaż obudowy również może być kłopotliwy skazując nas na konieczność przeprowadzenia generalnego remontu. Jeśli zatem dysponujemy niewielkim mieszkaniem, a jednak chcemy je dogrzewać drewnem, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie piec wolnostojący.

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to rozwiązanie zajmujące wiele miejsca, jego instalacja nie wymaga też działań związanych z remontem. Montaż nie jest skomplikowany, a gdy się przeprowadzamy, zawsze możemy pomyśleć o zabraniu kozy ze sobą. Nie można nie docenić i tego, że piece wolnostojące oferowane są w dużym wyborze, można więc decydować się zarówno na klasyczne rozwiązania, jak i na modele ozdobne. Cena pieca nie jest wygórowana, choć często ma to swoją przyczynę. Piec wolnostojący jest rozwiązaniem mniej wydajnym niż kominek i nie powinien pełnić funkcji innej niż pomocnicza.